KOSZYK JEST
PUSTY

Kontakt w sprawie zamówień: 691 663 138

agrigol@o2.pl

Wspomaganie w stanach wychłodzenia, kaszlu

lut17

Wspomaganie w stanach wychłodzenia, kaszlu

Obowiązkiem każdego gospodarza jest zapewnienie zwierzętom gospodarskim odpowiednich warunków. Zwłaszcza zimą, gdy na zewnątrz panuje mróz, a na ziemi zalega śnieg. To, co najważniejsze, to zapewnienie im ciepłego pomieszczenia, wentylacji, pożywienia oraz dostępu do wody.

Krowy zimą

Okres beztroskiego biegania po pastwiskach dobiegł końca. Późna jesień i zima to czas, kiedy krowy wracają do obór i tam spędzą najbliższe miesiące. Warunki, w jakich będą przebywać mają wpływ na ich zdrowie i kondycję. Podstawowym zadaniem opiekuna jest dostosowanie budynku do ilości zwierząt i temperatur panujących na zewnątrz. Pomieszczenie musi być dobrze wentylowane i wyizolowane, aby uniknąć gromadzącej się w środku wilgoci. Woda, która spływa po ścianach powoduje powstawanie pleśni i naraża zdrowie nie tylko krów, ale także hodowców, którzy ich doglądają. Odpowiedni mikroklimat wpływa na komfort zwierząt oraz ilość produkowanego mleka. Nie może zabraknąć ściółki, regularnie wymienianej wody w poidłach oraz pożywienia, najlepiej pasz objętościowych o zbilansowanych dawkach.

Dbanie o kozy zimą

Kozy w okresie jesienno-zimowym wymagają szczególnej uwagi. Oprócz wody i pokarmu potrzebują schronienia. Istotna jest nie tylko przestrzeń, ale także dostęp do światła. Mimo, że zwierzęta potrafią wytrzymać minusowe temperatury w suchym pomieszczeniu, warto, aby temperatura w środku była na plusie. Środek powinien być wentylowany, ale bez ryzyka przeciągów, które źle wpływają na kozy i ich mleczną wydajność.

Świnie w okresie zimowym

Świnie rozróżniają ciepło i zimno. W okresie jesiennym zarówno młode, jak i dorosłe osobniki narażone są na choroby. Chwila w przeciągu lub na mrozie może doprowadzić nawet do zapalenia płuc. Warunki w pomieszczeniu muszą być komfortowe i eliminować ryzyko wychłodzenia czy zawiania. Czystość, wyściełane podłoże, świeża woda i ciepło to podstawa. Mimo niekorzystnych temperatur warto, aby w mało wietrzne dni zwierzęta zażywały świeżego powietrza i miały swój wybieg.

Kurczaki lubią ciepło i światło

Kury względnie znoszą okres zimowy. Szybko przystosowują się do zmiany warunków, ale nie oznacza to, że przepadają za chłodem. Nie lubią deszczu – warto zadbać o odpowiednie przykrycie hodowli, np. plandeką. Przy wyjątkowo niskich temperaturach delikatne części upierzenia, takie, jak grzebyki i skoki mogą się odmrozić. Doskonałym zabezpieczeniem jest wazelina. Ratunkiem są też grzędy, które dają kurczakom chwilę odpoczynku od zimnego podłoża. Jak zadbać o kurnik? Hodowcy najczęściej warstwowo ocieplają swoje kurniki, dzięki czemu ciepło nie ucieka, a zwierzęta mają komfortowe warunki do znoszenia jaj. Zimą, gdy światła na zewnątrz jest mniej, warto zainwestować w sztuczne światło, dostosowane typowo do drobiu.

Konie zimą

Konie, niezależnie od pogody, potrzebują ruchu. Nie straszne im mrozy, ale nie lubią wiatru i deszczu. Przemoczona sierść to często gwarancja choroby. Stajnie muszą mieć zapewnioną cyrkulację powietrza. Zwierzęta wymagają też specjalistycznej pielęgnacji. Codziennie czyszczenie sierści, stały dostęp do siana, zbilansowane dawki żywieniowe – to pomaga przetrwać zimę. W tym czasie dobrze postawić na pasze uzupełniające i sprawdzać temperaturę wody (zimna może doprowadzić do wychłodzenia organizmu).

lut  17
Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl